Poszukiwania ciała w Wiśle 13.02.2014

Dziś (13.02.2014r) o godzinie 14:30 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Wieliczce do poszukiwania ciała w Wiśle, która przepływa przez naszą miejscowość. Po wstępnej korespondencji radiowej z dyspozytorem Państwowej Straży Pożarnej na miejsce zadysponowane zostały również jednostki z OSP Zabierzów Bocheński wraz z łodzią oraz specjalistycznym sprzętem do nurkowania, JRG Wieliczka oraz Policja. Wszystkie służby, które zostały skoncentrowane pod naszą remizą wspólnie wyruszyły w kierunku wałów wiślanych. Po około 20 minutach od wyjazdu łódź została zwodowana na Kępie, a druhowie z Zabierzowa Bocheńskiego ruszyli w stronę Niepołomic.  Ze względu na fatalną pogodę akcja ratunkowa trwała około 40 minut po czym ciało zostało odnalezione i wyciągnięte na brzeg.

Służby na miejscu działań:

OSP Wola Batorska GBARt Mercedes 569[K]46
OSP Zabierzów Bocheński SLRw Mercedes 569[K]42 + 569[K]Ł2
JRG Wieliczka GCBARt Man 561[K]25
Policja Niepołomice
Pogotowie

 

Poszukiwania zaginionej osoby

W dniu wczorajszym około godziny 18 zostaliśmy zadysponowani do poszukiwań zaginionego mężczyzny w Puszczy Niepołomickiej na wysokości miejscowości Chobot. Koncentracja sił i środków miała miejsce obok lokalnej leśniczówki, skąd strażacy ruszyli do pobliskiej puszczy w celu przeczesania całego terenu gdzie mógł przebywać 73letni grzybiarz. Po około godzinie poszukiwań do policji dotarła wiadomość, że mężczyzna wrócił bezpiecznie do swojego domu. W akcji ratowniczej z naszej jednostki brało udział 11 strażaków oraz dwa samochody. Dodatkowo w poszukiwaniach uczestniczyły jednostki OSP Wola Zabierzowska, OSP Zabierzów Bocheński, OSP Niepołomice oraz Policja.

Zerwana linia energetyczna

Dnia 11.07.2013 o godzinie 00:45 w związku z burzą, która przeszła przez naszą miejscowość zostaliśmy zadysponowani do zerwanej linii energetycznej w przysiółku Iglopol. Linia, która zawiesiła się na drzewie spowodowała zwarcie oraz drobny pożar pobliskiego świerka. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wezwaniu pogotowia energetycznego.

 

Służby na miejscu działań:
OSP Wola Batorska GBA Steyr 569[K]47

Pogotowie energetyczne

Lokalne podtopienia 05.06.2013

Dzień 5 czerwca 2013 roku dla naszych strażaków okazał się być bardzo trudnym sprawdzianem wytrzymałości. Tuż po godzinie 7:00 syrena obudziła śpiących druhów, którzy udali się do remizy, a następnie do szkoły podstawowej, gdzie duża ilość zalegającej wody uniemożliwiała wejście do przedszkola głównymi drzwiami budynku. Niestety okoliczne rowy melioracyjne, który były przepełnione nie były w stanie przyjąć kolejnej porcji wody, dlatego strażacy postanowili zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz przystąpić do działań w późniejszym terminie (decyzja ta była uzasadniona poprzez inne dostępne wejście dla dzieci). Jak się okazało nie było to jedyna interwencja tego dnia. Nasza jednostka była wielokrotnie dysponowana do zalanych piwnic, zatkanych przepustów oraz podtopionych posesji. Ogółem nasza OSP wyjechała tego dnia 10krotnie, a łączny czas działań wyniósł ponad 13 godzin.

Dokładny spis interwencji – NIEBAWEM

 

Zatkany przepust oraz kontrola śluz

W dniu dzisiejszym dwukrotnie udaliśmy się do skutków, ciągnących się opadów deszczu, które nękają naszą okolicę. Pierwsza z interwencji miała miejsce w przysiółku Pagórki, gdzie zatkany przepust przy Kościelnym parkingu powodował ciągłe podtapianie chodnika oraz okolicznych posesji. Użyta została pompa szlamowa WT30X, przy pomocy której odpompowaliśmy sporą część wody, co dało nam możliwość wyczyszczenia zawalonego przepustu oraz dna rowu melioracyjnego. Druga interwencja miała na celu skontrolowanie faktycznego stanu śluz, które znajdują się w wale powodziowym na wysokości Kępy, Tarnówki oraz Wychylówki. Działania podobne do tych są konieczne ze względu na to, iż w przypadku uszkodzonej śluzy woda może bez  najmniejszego oporu przepływać przez wał wiślany, co w efekcie końcowym może spowodować jego rozerwanie. Działania trwały około 5 godzin.