Ćwiczenia grupy „A” – 07.02.2015r.

tlo

W dniu 07.02.2015r. (sobota) o godzinie 15:00 odbyło się szkolenie z ratownictwa technicznego oraz ratownictwa medycznego dla druhów z JOTu (grupa “A”). Scenariuszem ćwiczeń był wypadek samochodu osobowego, którego kierowca z niewiadomych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Realizmu w tej sytuacji dodawał fakt, że żaden z strażaków nie wiedział gdzie ma miejsce owe zdarzenie i jak bardzo poszkodowana jest osoba w środku. Do akcji udały się 2 zastępy, które po szybkim dotarciu na miejsce wypadku (przysiółek Dąbrówka) przystąpiły do działań. W mocno uszkodzonym samochodzie osobowym marki Skoda znajdował się przytomny jednak ciężko ranny kierowca, do dostęp ratowników był bardzo utrudniony. Jedyną skuteczną metodą pozwalającą na dostęp do poszkodowanego okazało się odcięcie dachu oraz wyważenie drzwi przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Po wykonaniu dostępu okazało się jednak, że kierowca ma zakleszczone nogi co dodatkowo wymusiło na strażakach użycia rozpieracza kolumnowego, który pozwolił na odgięcie kolumny kierownicy. W następnym kroku ratownicy przełożyli rannego na deskę ortopedyczną i przekazali do zastępu pogotowia ratunkowego. Oprócz tego strażacy przećwiczyli również scenariusz, w którym potrącony przechodzień zostałby zaklinowany pod samochodem.

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz